iyi bir dövüşçü olmanın yolları

Gereksiz şiddete ne kadar karşı da olsak bazı durumlarda kendini savunabilmek bir insan için çok önemli olabilir. Bunun yanı sıra dövüşçülük profesyonel bir meslek olarak da görülebilir. Dövüşe ilgi duyanlar için hazırladığımız başlangıç  tavsiyelerini size sunuyoruz. İşte ’10 adımda nasıl iyi bir dövüşçü olunur?’ sorusunun cevabı karşınızda.

10

Vücudunun  Artı ve Eksilerinin Farkında Ol

Belki en önemli başlık bu olabilir. Eğer doğuştan gelen güçlü kollarınız varsa atak yapmak sizin için faydalı olabilir. Bunun için boksu tercih edebilirsiniz. Fakat kollarım o kadar kuvvetli değil sağlam bir çeneye de sahip değilim diyorsanız güreş tarzı bir spora yönelebilirsiniz. Belki de bir savunma sporu sizin için daha etkili olacaktır.

9

Diğer Tarzlara da Aşina Olun

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de bir tarzda tecrübe kazanıp diğerlerini yok saymaktır. Siz bunu yapmayın; her tarza karşı kendinizi nasıl savunacağınızı öğrenin kirakiplerinize karşı avantaj sağlamış olun. İyi bir dövüşçü hem bir boksöre hem bir kick  boksçuya hem de bir muay thaiciye karşı nasıl savunma alması gerektiğini bilmelidir.

8

Evine Yakın Bir Spor Salonu Bul

İdmanların ne kadar yorucu olduğunu göz önünde bulundurursak gideceğiniz yol sizin için bir ızdıraba dönüşmemelidir. En verimli spor eve yakın yerlerde yapılır. En azından düzenli spor yapma alışkanlığı kazanana köhne de olsa eve yakın olan dövüş mekanlarını tercih etmekte fayda var.

7

Antrenmandan Kaçma!

Bir önceki başlıkla bağlantılı olarak devam ediyoruz. Eğer haftada 4 gün idman yapmanız gerekiyorsa onu üçe düşürmemelisiniz. Bir kereden bir şey olmaz mantığı en tehlikeli tavırlardan biridir. Kaçırdığınız her idman iyi bir dövüşçü olma yolunda size ket vuracaktır; unutmayın!

6

Temiz Beslen

Pek çok kişi tarafından farkında olunmasa bile beslenme bu işin temel bileşenidir. Hatta şöyle söylemek gerekir ki beslenme iyi bir dövüşçü olma yolunda yaptığınız idmandan daha önemlidir. İdman sonrası vücudunuzda yüksek bir kas yıkımı olduğu için bu kasların içini proteinle doldurmak gerekir. Formunuzu koruyabilmek için de şekerden olduğunca uzak durmalısınız. Bunu en basit başlangıcı eğer çayınıza ve kahvenize şeker atıyorsanız onu kesmektir.

5

İyi Uyu

Büyümenin büyük kısmı uykuda gerçekleştiği için kuvvetlenmek adına uyku çok ama çok önemli bir hal alıyor. İdman sonrası ne kadar çok uyursanız o kadar kuvvetli olacağınız bir gerçek. Bu durumu göz ardı etmeyin.

Odanıza asacağınız bir kum torması çok işinizi görecektir. Dinlenme günlerinde formdan düşmemek için ve aynı zamanda kardio niyetinde odanızda yapacağınız kısa bir idman size çok faydalı olacaktır.

3

Yerel Dövüşlere Katıl

Blli bir süre çalıştıktan sonra kendinizi hazır hissettiğinizde hocanızın da onayını alarak artık küçük dövüşlere katılmaya başlamalısınız. Unutmayın her dövüş size idmanlarda kazanamayacığınız tecrübeyi kazandıracaktır. İyi bir dövüşçü olmak için bol bol kavga etmeniz gerekir.

2

Her Zaman Onurlu Davran

Sokakta bir kavgaya karışırsanız dövdüğünüz rakibinize karşı kötü davranmayın. Onlara bir içecek veya yemek almayı teklif edin. Kendinizden ve spor salonunuzdan bahsedin. Onları da size katılmaya ikna edin. Kim bilir daha demin devirdiğiniz adam ileride en yakın arkadaşınız olabilir.

1

Asla Pes Etme

Eğer dövüş sporlarıyla uğraşıyorsanız zorluklarına da göğüs germeniz gerekir. Pek çok sakatlıkla karşılaşmanız muhtemel faka tpes etmemeniz gerekir. Pes edenler asla bir kazanan olamazlar. Siz yolunuzda emin adımlarla ilerlemeye devam edin. Birgün yataktan kalktığınızda çok daha iyi bir insan ve daha iyi bir dövüşçü olduğunuzu fark edeceksiniz.