MMA Nasıl bir dövüş sanatıdır

MMA Nedir?
Mixed martial arts (MMA) yani “karma dövüş sanatları” organizasyonlarda ve diğer dövüş sporlarında kullanılan ve çok geniş dövüş teknikleri içeren, tam temas mücadele sporudur. Kurallar, sporcuların yerde veya ayaktayken birbirlerine hücum etmelerine ve sarılarak mücadele etmelerine izin vermektedir. Bu tip organizasyonlar farklı geçmişleri olan dövüşçülerin birbirleriyle dövüşmelerine olanak sağlamaktadır.
MMA bir spor olarak en heyecanlı ve nefes kesen aktivitelerden biridir. UFC, Strikeforce ve PRIDE gibi organizasyonlar sayesinde MMA daha evrensel ve popüler bir spor haline gelmiştir. Birçok ülkede MMA en hızlı gelişen spordur. Randy Couture, Chuck Lidell, Georges St Pierre, Anderson Silva ve diğer bir çok şampiyon bu sporun yıldızları arasındadır.

MMA Tarihi

MMA fikri “En üstün dövüş sanatı hangisidir?” sorusundan ortaya çıkmıştır. 1993 senesinde Denver’da “hiç kısıtlama olmayan” bir UFC turnuvası yapıldı. Yarışmacılar arasında en çelimsiz olan Royce Gracie, Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ) ile şampiyon oldu ve herkesi şaşkına çevirdi. Bu yarışma dünyada dövüş sanatlarına -özellikle de Brazilian Jiu-Jitsu’ya karşı bakış açısını değiştirdi.
1993 yılından itibaren diğer dövüş sanatlarından sporcular Brazilian Jiu-Jitsu’yu öğretilerine katarak “tam anlamıyla” bir sporcu haline gelmeye çalışmışlardır. Bu süreç sayesinde karşımıza MMA çıkmıştır. Günümüzde MMA dövüşçüleri, rakibe saldırı için boks tekniklerini kullanmaktadır. Dirsek ve diz saldırıları için Kick-box ve Muay Thai’yi tercih ederlerken yere serme hamleleri için Judo ve Güreş, yakın dövüş ve yerde mücadele için de Brazilian Jiu-Jitsu’yu kullanmaktadırlar.